Lampy biurkowe i ich wpływ na efektywność pracy w biurze.

Najistotniejszych elementów aranżacji każdego

Biuro powinno być urządzone przede wszystkim funkcjonalnie. Przestrzeń musi być zaaranżowana tak, aby pracownicy mogli efektywnie i wygodnie pracować. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji każdego biura jest oczywiście oświetlenie. I ono wpływa na efektywność i komfort pracy pracowników. Bardzo ważna jest również możliwość wykorzystania takiego rodzaju oświetlenia, które pozwoli zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej.

Najnowsza tych, pn-en 12464-1, dotyczy

Obowiązują specjalne normy, którymi należy się kierować przy projektowaniu oświetlenia w biurze. Najnowsza z nich, PN-EN 12464-1, dotyczy m.in. takich spraw jak natężenie światła, modelowanie oświetlenia kierunkowego oraz ochrona przed olśnieniem.

Poprawnie dobranym oświetleniu pracownik

Firmom zależy na stosowaniu dobrej jakości oświetlenia, bo wiedzą one, że jest to inwestycja w pracownika. Przy dobrze dobranym oświetleniu pracownik lepiej się koncentruje, a jego samopoczucie jest lepsze. Czynnikiem, który m.in. określa jakość źródła światła jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Im jego wartość jest wyższa tym kolory oświetlanych przedmiotów są coraz bardziej naturalne. Maksymalna wartość Ra to 100. Według norm, w pomieszczeniach, gdzie się pracuje ta wartość światła nie powinna mieć mniej niż 80 Ra.

Zwracając niewielkie koszty

We wszelkiego rodzaju biurach podstawową formą oświetlenia są lampy biurkowe, które kierują światło bezpośrednio na pole pracy. Rzadziej spotyka się żyrandole, częściej natomiast światłem podstawowym są różnego rodzaju lampy wiszące. Dbając o niższe koszty w zużyciu energii elektrycznej firmy wybierają świetlówki i żarówki energooszczędne. Warto jednak wybierać produkty renomowanych firm i jednorazowo ponieść większy koszt niż kupować produkty nieznanych marek. Ważna jest bowiem w tej sytuacji inwestycja w jakość, bo świetlówki i żarówki energooszczędne różnią się nie tylko klasą energooszczędności, ale i trwałością.